Soutěž ROZPOČTI SI TO! – soutěž pro žáky ZŠ a jejich rodiče či učitele

Portál Finanční gramotnost do škol připravuje interaktivní soutěž „ROZPOČTI SI TO!“ pro žáky základních škol a jejich rodiče či učitele k tématu rodinný rozpočet.

Soutěž začne ve středu 27. března 2013 a bude probíhat po dobu 5 týdnů přes internet. 20 nejúspěšnějších postoupí do finále, které se bude konat v Praze v sobotu 11. května. 3 hlavní vítězové získají atraktivní ceny.

Do hry je možné se registrovat již nyní! Registrujte se ZDE.

Žáci budou soutěžit ve 3 - 5členných týmech. Jelikož se jedná o rodinnou soutěž, resp. o soutěž pro zástupce třídy s jejich učitelem, musí být v každém týmu alespoň 1 dospělá osoba.

Soutěž si klade za cíl vést děti k samostatnosti, k týmové práci a k tomu, aby se něco nového naučily. Zároveň zapojuje i rodiče (a učitele), aby si uvědomili důležitost finančního vzdělávání a sami si odnesli nějaké nové poznatky.

Hlavním tématem je rodinný rozpočet. Týmy budou hospodařit s vlastními fiktivními prostředky. Měly by se tak postupně dozvídat a osvojovat si informace o hodnotě peněz a o tom, jak je možné finance plánovat a hospodařit s nimi, popř. jaké jsou důsledky špatného hospodaření.  Cílem hry je především hravou formou naučit děti hospodařit s vlastními finančními prostředky. Především jim ale vštěpit základní pojem o cenových hladinách, tedy jakési „ceně peněz“ a toho, co je možné za určitý obnos peněz pořídit, tedy jak je možné s penězi hospodařit. Děti by se měly naučit tomu, že plánování financí je nejen výhodné, ale spíše nutné, protože bezhlavé utrácení nás dostává do nepříjemných situací. Výsledným poznatkem pro žáky by mělo být to, že vytváření finančních rezerv, budování pasivního příjmu a úsporné hospodaření může být velkou výhodou pro každého z nás.

V rámci soutěže je také možné plnit bonusové úkoly. Ty povedou k proaktivitě účastníků a mají za cíl zdůraznit potřebu finančního vzdělávání.

Konkrétní pravidla hry naleznete ZDE.